Baskı / grafik özellikleri ürünün cinsine ve sipariş miktarına göre değişiklik gösterebilir. Temel özellikler ilgilendiğiniz ürünün detay sayfasında ölçü ve fiyat tablosunun alt kısmında belirtilmektedir. Firmamızda temel olarak 4 adet baskı yöntemi uygulanmaktadır.

1- Düşük lot flekso baskı,
2- Yüksek lot flekso baskı,
3- Ofset baskı,
4- Varak baskı,

Tüm plastik poşetlerde ve kraft çantalarda, ambalaj kapıtlarında, kese kağıtlarında ayrıca zarf tipi hediye paketlerinde flekso baskı yöntemiyle baskı yapılmaktadır.

Bu yöntemde plastik ürünlerde 100 kg altı miktarlarda, kraft çantalarda düz saplı olanlarda 5000 ad. altı ve burgu saplı kraft çantalarda 10.000 ad. altı miktarlarda düşük lot flekso baskı yapılmaktadır. Bu yöntemde naylo-print baskı klişeleri (kalıpları) kullanılır ve sadece tek renk baskı yapılmaktadır. Baskı rengi sadece standart baskı renklerimizden seçilebilir. Zemin rengi; plastik ürünlerde sadece beyazdır. Kraft kağıtlarda beyaz renk haricinde esmer kraft ve renkli kraft seçenekleri mevcuttur. Bu yöntemde az miktarda çok zeminli baskılar yapmak mümkün değildir. Baskı alanı tam yüzeyi kaplayamaz sağdan-soldan ve yukarıdan-aşağıdan belli boşluklar bırakılmalıdır.

Yukarıda belirtilen miktarlar ve fazlası olduğu taktirde yüksek lotlu flekso baskı yöntemi kullanılmaktadır. Bu yöntemde de naylo-print baskı klişeleri (kalıpları) kullanılır. Bu durumda baskı rengi sayısı minimum siparişleri etkileyebilir. Örnek olarak kraft kağıtlarda 5.000 – 10.000 adetlerde 2-3 renk baskı yapılırken, CMYK baskı talep edildiğinde minimum sipariş miktarı 20.000 ad. olmaktadır. İkiden fazla baskı rengi olan işlerde lütfen detaylı bilgi alınız. Bu baskı yöntemi kullanıldığı taktirde zemin boyama yapmak mümkündür, yüzey alanında tüm alana baskı yapmak mümkündür. Standart baskı renkleri haricinde özel renk kodunda üretim yapmak mümkündür.

Karton çantalarda, pastane kutularında ve zarf tipi hediye paketi haricindeki hediye paketlerinde ofset baskı yapılmaktadır. Bu baskı yönteminde CMYK baskı dahil tüm renkler az miktarda da olsa basılabilmektedir. Baskı kalıbı bedeli bu baskı yönteminde çok uygun fiyatlı olduğu için fiyata dahildir. Eğer az miktarda çok renkli baskılı ürünler talep ediliyorsa bu yöntemle baskı yapılmak zorundadır.

Son olarak varak baskı yöntemi vardır. Bu yöntemde flekso ve ofset baskıdan farklı olarak baskı mürekkebi kullanılmaz. Metalik renkli varak malzemesi ısı altında özel baskı kalıpları kullanılarak malzeme üzerine aktarılarak baskı yapılır. Görsel olarak metal kaplama görüntüsü verir. Kalıp maliyeti olarak ve baskı maliyeti olarak en pahalı baskı yöntemidir. Karton çantalara, mekik hediye kutularına ve yandan (pratik) körüklü plastik poşetlere uygulanabilir. Plastik poşetlerde baskı sadece tek renk olarak yapılabilir. Karton çantalarda ofset baskı yapılmış ürünler üzerine varak baskı yapılarak bir renk ön plana çıkarılabilir.

Her dört yöntemde de size özel baskı kalıbının oluşturulabilmesi için baskı grafiğinizin vektörel formatta (*.ai, *.pdf) tasarım dosyası gerekmektedir. Bu dosya mevcut olduğu taktirde size özel çanta tasarımı ve istenen değişiklikler hızlıca yapılabilir. Tasarım dosyanız yoksa mevcut basılı işlerinizden de çıkarılabilir. Detaylı bilgi için grafiğinizi grafik@butikambalaj.com adresine gönderebilir veya bize (224) 480 00 22 numaralı telefondan ulaşabilirsiniz.